Performing Arts

2022 Cord Recipients

Orchestra

Dawson, Snyder

Ferguson, Brian

Fulwider, Liliane

Lamont, Grace

Nelson, Morgan

Ott, Megan

Wright, Heather Faye

Band

Eldredge, Ciara

Fuller, Katharine

McMillan, Jordan

Ritter, Hans

Rodrigues, Andrew

Sevy, Watson

Smith, Alexandria

Storm, Sarah

Ward, Robyn


Choir

Eickbush, Mckinley

Christensen, Isabelle

Challis, Camila

Carlson, Russel

Britton, Filia

Ashby, Amber

Denison, Kaitlynn

Evershed, John

Goff, Abby

Gowers, Dainy

Headrick, Dylan

Herzog, Bailee

Hooper, Emma

Lundberg, Jonluke

Lyon, Brianna

Marsh, Addyson

McBride, Brittyn

Melonas, Laurisa

Ngatuvai, Keilani

Pace, Mason

Sainsbury, Kate

Tanner, Allyson

Tate, Benjamin

Teeples, Dallin

Turnbow, Emily

Ward, Shane

Williams, Julee


Theatre

Ashby, Dakota

Colton, Kathrine

Cox, James

Harker, Addilyn

Maynes, McKay

Player, Jaxson

Powell, Emma

VanNoy, Kevin


Dance

Benson, Haven

Blackham, Janessa

Boyle, Megan

Brown, Kylie

Degn, Bella

Densley, Ella

Johanson, Brandon

Kemp, Aidan

Khong, Brian

Kirkham, Erin

Lange, Alyssa

Romrell, Ashley

Smith, Gabbie

Advisor: Gina Terrell
Room: Dance Room

2020 Majors for Miners General Application

REQUIREMENTS

Choral: Signed off by Mr. North

​Minimum grade in any qualifying class must be a B.
Must complete 3 separate years in a choir class, 2 of which must include an audition choir:

  • Ladies Choir
  • Men’s Choir
  • Cantatrice (audition)
  • Acappella (audition)
  • Madrigals (audition)

Dance: Signed off my Ms. Terrell

Minimum grade in any qualifying class must be a B.
Must complete 3 separate years of dance.
Must complete a concert performance each year.

  • Dance 1
  • Dance 2
  • Dance 3
  • Dance Company
  • Social Dance 1
  • Social Dance 2
  • Hip Hop
  • Ballroom Team

Instrumental: Signed off by Mr. Thompson or Mr. Graber

Minimum grade in any qualifying class must be a B.
Students should be eligible to letter in at least 2 years of Music.
Students should have participated in at least 2 performance classes per year for 3 years:

  • Bingham Symphony
  • String Orchestra
  • Symphonic Band
  • Wind Symphony
  • Percussion Ensemble
  • Jazz Band I/II
  • Bell Choir
  • Marching Band

Theatre: Signed off by Brittany Anderson or Jason Purdie

Minimum grade in any qualifying class must be a B.
Must complete 3 separate years in a theatre class, 2 of which must include an audition theatre class.
Must have competed in Region/State or Shakespeare Competition at least 1 year.

  • Stage Technology
  • Theatre 1
  • Theatre 2
  • Theatre 3
  • Theatre 4
  • Theatre 1013
  • Musical Theatre